M A L P A S O
  wersja polska   english version

Kalendariumkilka miesięcy po urodzeniu Clint Eastwood z mamą, Ruth

1930

31 maja w szpitalu Św. Franciszka w San Francisco rodzi się Clinton Eastwood Jr.
Clint Eastwood z ojcem Clint Eastwood z ojcem

1931

Eastwoodowie wiele razy zmieniają miejsce zamieszkania wzdłuż Zachodniego wybrzeża przez następną dekadę. Mieszkają między innymi przez rok w Spokane, w stanie Waszyngton.
Clint Eastwood z z siostrą Clint Eastwood na rowerze

1935

Rodzi się siostra Clinta, Jeanne.
Clint Eastwood bawiący się kijkiem

1941

Ojciec zabiera Clinta na film "Yankee Doodle Dandy". James Cagney, podobnie jak Gary Cooper to jego późniejsze wzory do naśladowania
nauka gry na pianinie, zdjęcie wykonano kilka lat później

1943

Uczy się komponować i grać na pianinie. Zawsze wysoki jak na swój wiek, w wieku 13 lat ma 6 stóp wzrostu.
zdjęcie sali szkolnej

1944

Debiutuje w szkolnym przedstawieniu.
Charlie Parker

1946

Wybiera się zobaczyć wielkiego jazzmana Charliego "Birda" Parkera (później wyreżyseruje film o jego życiu pt. "Bird")
1948

Kończy technikum w Oakland. Jego rodzice wyprowadzają się do Seattle.
1949

Pracuje fizycznie, między innymi jako kopacz basenów, drwal i kierowca ciężarówki.
1951

Postanawia wrócić do szkoły, by studiować muzykę, ale zostaje powołany do armi.

Trafia do Fort Ord, gdzie służy w trakcie trwania Gorącej Wojny w Korei. Jest instruktorem pływania. Podczas odbywania służby wojskowej zakochał się w okolicy, a szczególnie w miasteczku Carmel, gdzie po kilku latach zamieszkał.

W Forcie Ord Eastwood zaprzyjaźnia się z dwoma aktorami: Martinem Milnerem z telewizyjnego "Route 66" i Davidem Janssenem, który później grał w serialu "Ścigany". Poznaje również asystenta reżysera z wytwórni Universal. Wszyscy trzej namawiają go do spróbowania sił w aktorstwie, gdy odsłuży już swoje.

Na randce w ciemno poznaje Margaret (Maggie) Johnson, studentkę Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Zaprzyjaźniają się i przez okres pozostałej służby spotykają się w weekendy.
Clint Eastwood z Marggie w basenie na tyłach swojego domu w Hollywood Hills w październiku 1962 w 1970 roku na rozdaniu Oskarów

1953

Gdy Eastwood zostaje honorowo zwolniony ze służby przenosi się do Los Angeles i zapisuje do Los Angeles City College na Zarządzanie.

Podczas świąt, 19 grudnia bierze ślub z Maggie.
w szkole filmowej, pierwszy z prawej Marlon Brando zdjęcie promocyjne z 1955 roku

1954

Eastwood trafia do studia Universal. Podpisuje kontrakt na 75 dolarów tygodniowo, z 40 tygodniami gwarantowanej pracy rocznie. Rozpoczyna brać lekcje aktorstwa.
Tarantula

1955

Gra małe role w filmach: "Tarantula", "Zemsta potwora", "Lady Godiva" i "Franek Marynarz".

Po półtorarocznej współpracy Universal nie przedłuża z nim kontraktu i Eastwood traci stałą pracę.
Pierwsza podróżująca sprzedawczyni

1956

Dorabiając przy kopaniu basenów Eastwood gra mniejsze role w filmach takich jak "Nigdy nie mów do widzenia", "Pierwsza podróżująca sprzedawczyni", "Gwiazda w pyle".
reklama reklama

1957

Pracuje jako aktor grając w reklamach i występując gościnnie w paru serialach telewizyjnych.
Rawhide

1958

Gra w filmie "Zasadzka w Cimmaron Pass", który określił później jako "prawdopodobnie najgorszy film jaki kiedykolwiek zrobiono".

Podczas wizyty u swojego przyjaciela w CBS Eastwood zostaje dostrzeżony przez producenta Roberta Sparksa, który proponuje mu zdjęcia próbne do serialu "Rawhide". Tydzień później Eastwood dostaje rolę Rowdy Yates'a.
Rawhide odcinek serialu Maverick

1959

9 stycznia w telewizji zostaje wyemitowany pierwszy odcinek serialu "Rawhide". Serial kręcony przez siedem lat był ostatnim, który kręcono wyłącznie w na czarno-białej taśmie.

"Rawhide" odnosi natychmiastowy sukces, rozwija lakoniczny image Eastwooda i wprowadza go w kręgi towarzyskie Hollywood. Wkrótce Eastwoodowie przeprowadzają się do Carmelu, artystycznego miasteczka, które Eastwood poznał podczas odbywania służby wojskowej w Fort Ord.
1960

Eastwood śpiewa - nagrywa singiel zatytułowany "Rowdy/Cowboy Wedding Song" dla Cameo Records.
1961

Nagrywa kolejny singiel "Unknown Girl" dla Gothic Records.
na planie serialu Rawhide

1962

Występuje gościnnie w serialu "Mr Ed" grając samego siebie.

Nagrywa kolejny singiel "Get Yourself Another Fool."

Reżyseruje kilka spotów reklamowych "Rawhide". Prawie udaje mu się wyreżyserować jeden z odcinków, ale CBS nie zezwala aktorom reżyserować odcinki, w których sami grają.
1963

Nagrywa długogrającą płytę "Rawhide's Clint Eastwood Sings Cowboy Favorites," dla Cameo Records.
Sergio Leone udziela wskazówek Kimber

1964

Korzystając z okazji przerwy w zdjęciach do serialu Eastwood wyjeżdża na plan filmowy do Hiszpani. Gra tam w spaghetti-westernie Sergio Leone "Za garść dolarów". Jego honorarium to 15.000 dolarów. Eastwood jest jedynym mówiącym po angielsku członkiem ekipy.

"Za garść dolarów" jest wyświetlany na całym świecie a Clint Eastwood błyskawicznie staje się międzynarodową gwiazdą. Człowiek Bez Imienia zyskuje sobie uznanie publiczności w Europie, gdzie staje się znany jako "El Cigarillo" i w Południowej Ameryce, gdzie nazywają go "El Pistolero con los ojos verdes" (zielonooki rewolwerowiec). W Stanach jest nadal tylko Rowdy Yatesem, ponieważ film wyświetlono tam dopiero 1967 roku ze względu na konflikty prawne.

W czerwcu rodzi się Kimber Eastwood, owoc romansu z kaskaderką Roxanne Tunis.
1965

Po raz drugi przywdziewa ponczo w filmie "Za kilka dolarów więcej", tym razem zarobiając tytułowe kilka dolarów więcej: 50.000 dolarów plus wpływy z zysków.

Gdy Eric Fleming rezygnuje z serialu "Rawhide" Eastwood staje się gwiazdą serialu numer jeden.
1966

Eastwood po raz trzeci a zarazem ostatni kręci spaghetii-western Sergio Leone. W filmie "Dobry, Zły i Brzydki" oprócz Lee Van Cleefa gra również Eli Wallach.
1967

Pojawia się gościnnie w mało znanym europejskim filmie "Czarownice" w reżyserii Vittorio De Siki. Film nakręcony jeszcze przed "Dobrym, Złym i Brzydkim", nie był pokazywany oficjalnie w Stanach z wyjątkiem kilku festiwali. Jest to jedyny film, w którym Eastwood gra postać, która nie pochodzi z klasy robotniczej.
Don Siegel Blef Coogana

1968

Rezygnuje z udziału w filmie "Złoto McKenny". Zamiast tego zakłada własną wytwórnię filmową Malpaso Productions, która od tej pory współprodukuje większość jego filmów, co daje mu kontrolę nad obsadš, scenariuszem, czy wyborem reżysera.

Gra pierwszą główną rolę w amerykańskim filmie w "Powieście go wysoko". Jest to pierwszy film wyprodukowany przez Malpaso.

Podpisuje kontrakt z Universalem na trzy wielkie produkcje.

Kręci "Blef Coogana", pierwszy z pięciu filmów wyreżyserowanych przez swojego mentora i przyjaciela Dona Siegela.

Eastwood po raz pierwszy pojawia się w pierwszej dziesiątce Box Office'u.

19 maja rodzi się jego syn, Kyle.
Pomaluj swój wóz
z Donem Siegelem

1969

Eastwood gra wraz z Richardem Burtonem w filmie wojennym "Tylko dla orłów". W tym samym roku występuje również z Lee Marvinem w "Pomaluj swój wóz", musicalu bazującym na broadwayowskim przedstawieniu.

Gra w drugim filmie Dona Siegela "Dwa muły dla siostry Sary", gdzie partneruje mu Shirley MacLaine.
1970

Filmy "Dwa muły dla siostry Sary" i "Złoto dla zuchwałych" mają premierę tego samego miesiąca w Nowym Jorku.

Nagrywa piosenkę przewodnią filmu "Złoto dla zuchwałych" pt. "Burning Bridges" dla Certron Records. Utwór nie zostaje jednak zawarty w filmie.

Umiera ojciec Eastwooda, Clinton Sr.
Oszukany na planie swojego filmu dokumentalnego o Donie Siegelu na planie Zagraj dla mnie Misty Brudny Harry

1971

Eastwood zostaje uznany za największego światowego gwiazdora i otrzymuje od Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej Hollywood nagrodę Złotego Globu

Premiera filmu "Oszukany". Pomimo box officowej porażki w Stanach, pozostaje jednym z ulubionych filmów Clinta. Krytycy europejscy byli zachwycają się filmem, uważając go za jeden z wielkich filmów lat siedemdziesiątych.

Na planie filmowym "Oszukanego" Eastwood kręci swój pierwszy film - krótki film dokumentalny o Donie Siegelu przy pracy zatytułowany "A Storyteller".

23 lipca Eastwood pojawia się na okładce magazynu Life z podpisem "Ulubionym światowym gwiazdorem jest - nie żartujemy - Clint Eastwood."

Jego kolejny film to zarazem jego debiut reżyserski - thriller psychologiczny "Zagraj dla mnie Misty".

Początek reputacji Clinta jako szybkiego i sprawnego twórcy filmowego. "Zagraj dla mnie Misty" zostało nakręcone w zaledwie cztery i pół tygodnia, jedynie w plenerze, z budżetem poniżej 750.000 dolarów!

Zastępuje kontuzjowanego Franka Sinatrę w filmie "Brudny Harry", swoim pierwszym filmie dla Warner Bros. Film cieszy się wielką popularnością pomimo ataku krytyki za przemoc i oskarżeń o faszyzm.
w programie telewizyjnym jako Numer 1 kadr z programu telewizyjnego restauracja Hog's Breath Inn

1972

Clint gra w "Joe Kidd", jednym ze swoich najmniej znanych westernów. Nie ma to wielkiego znaczenia, bo film w reżyserii John Sturgeesa zarobia na fali sukcesu "Brudnego Harry'ego".

Clint otwiera w Carmelu restaurację Hog's Breath Inn.

Okrzyknięty numerem jeden "wabików" box office'a za rok 1972. Zostaje gościem programu "Dinah's Place".

22 maja rodzi się jego córka, Alison.

Wyznaczony do Narodowej Rady Sztuk przez prezydenta Nixona.
Eastwood i Bruce Surtees na planie filmu Mściciel na planie filmu Breezy Eastwood wykonuje numer kaskaderski
wręcza Oskara Albertowi S. Ruddy'emu

1973

Reżyseruje swój drugi film - mistyczny western "Mściciel", który wzbudza protesty Johna Wayne'a za fałszowanie amerykańskiej historii.

Reżyseruje "Breezy" z Williamem Holdenem - pierwszy film, w którym sam nie zagrał.

Gra w "Sile Magnum", sequelu "Brudnego Harry'ego".

Zostaje okrzyknięty numerem jeden "wabików" box office'a za rok 1973.

Wręcza Oskara późniejszemu producentowi "Za wszelką cenę" Albertowi S. Rudy'emu za najlepszy film - "Ojciec chrzestny". Zniechęcony wygłaszaniem przemowy za nieobecnego Chartlona Hestona obiecuje, że nie pojawi się więcej na ceremonii, chyba że zostanie nominowany (co nastąpi w 1993).
1974

Premiera hitu "Piorun i Lekka Stopa". Jeff Bridges zyskuje nominację do Oskara.

Okrzyknięty numerem jeden "wabików" box office'a za rok 1974.
skromny domek, w którym mieści się biuro Eastwooda

1975

Kolejny film Eastwooda, który sam reżyseruje, "Akcja na Eigerze" odnosi wielki sukces kasowy.

Przenosi wytwórnię Malpaso Productions z Universalu do Warner Bros.
na planie filmowym

1976

Eastwood na planie filmu "Wyjęty spod prawa Josey Wales" zastępuje reżysera Phila Kaufmana w jego obowiązkach, co wywołuje oburzenie Gildii Amerykańskich Reżyserów. Tworzy jeden ze swych największych filmów, który cieszy się sporą popularnością, pomimo tego, że krytycy przewidywali śmierć westernu.

Jest to pierwszy film z sześciu, w których partnerowała mu Sondra Locke. Od tego czasu rozpoczyna się ich romans.

W kinach pojawia się trzecia część przygód Brudnego Harry'ego - "Egzekutor".
1977

"Wyzwanie" jest kolejnym sukcesem kasowym.
Każdy sposób dobry Kyle i Alison odwiedzają ojca na planie filmowym

1978

9 stycznia Clint pojawia się na okładce magazynu Time wraz z Burtem Reynoldsem.

Odrzuca główną rolę w filme "Czas apokalipsy".

Komedia "Każdy sposób dobry" jest drugim po "Supermanie" przynoszącym największe zyski filmem roku wytwórni Warner Bros.
1979

Premiera "Ucieczki z Alcatraz", piątego i ostatniego filmu wyreżyserowanego przez Dona Siegela.

Eastwood jest jedynym aktorem, który utrzymuje się w pierwszej dziesiątce najbardziej dochodowych aktorów przez całą dekadę.

Dochodzi do separacji między Clintem a Maggie, jego pierwszą żoną.
1980

Tego roku premierę mają dwa filmy: "Bronco Billy" i "Jak tylko potrafisz". Oba z Geoffrey'em Lewisem i Sondrą Locke. Ostatni jest sequelem przeboju "Każdy sposób dobry" i powtarza jego sukces.

Nagrywa dwie piosenki: "Bar Room Buddies" z Merlem Haggardem dla filmu "Bronco Billy" i "Beers to You" z Rayem Charlesem do filmu "Jak tylko potrafisz".

Odbywa się honorowa retrospektywa jego filmów w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, powtórzona potem w 1993 roku.

"Bronco Billy" pojawia się na francuskim festiwalu amerykańskich filmów Deauville.
z Sondrą Locke i nagrodą People's Choice

1981

The People's Choice Awards wręcza mu nagrodę za całokształt twórczości
Honkytonk Man Kyle Eastwood w filmie ojca

1982

Gra i reżyseruje filmy "Firefox" i "Honkytonk Man". W tym drugim gra również jego syn, Kyle. "Firefox" to pierwszy film, gdzie Eastwood pełni rolę producenta. Od tej pory produkuje każdy reżyserowany przez siebie film i prawie każdy, w którym występuje.

Rozwodzi się z Maggie.
Nagłe zderzenie

1983

"No dalej, zrób mi przyjemność" to slogan reklamujący "Nagłe zderzenie", kolejną część przygód Brudnego Harry'ego. Reżyserem filmu jest Eastwood.

Odrzuca główną rolę w filmie "Pola śmierci".

Okrzyknięty numerem jeden "wabików" box office'a za rok 1983.

Kupuje opcję napisanego w 1976 roku scenariusza filmu "Zabójstwa Williama Munny". W 1985 zakupi do niego prawa, a w 1991 wyreżyseruje film "Bez przebaczenia".
Clint i Burt Reynolds Alison Eastwood w filmie Lina Clint odbija swoje dłonie odcisk dłoni i autograf na Alei Sław

1984

Tego roku premierę mają dwa filmy: "Lina" i "Gorący towar". Oba nie są reżyserowane przez Clinta. Eastwood kompnuje do "Liny" motyw przewodni - staje się to jego stałą praktyką w kolejnych filmach. "Lina" otwiera festiwal filmów w Montrealu. W filmie gra jego córka, Alison.

Nagrywa piosenkę "Make My Day" z T.G. Sheppardem.

Odbija swoje odciski dłoni i składa autograf w cemencie na chodniku pod Chińskim Teatrem Manna w Hollywood.
Eastwood w Cannes odznaczenie Orderem Sztuki i Literatury Eastwood i Spielberg w 2007 r.

1985

Filmem "Niesamowity jeździec" powraca do gatunku, który uczynił go sławnym. Film zostaje pokazany na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Po festiwalu paryskie muzeum Cinematheque Francaise wyróżnia Eastwooda przeglądem jego filmów, a francuski rząd przyznaje mu Order Sztuki i Literatury.

Podobne retrospektywy mają miejsce w niemieckim Filmmuseum i brytyjskim National Film Theatre.

Reżyseruje jeden odcinek telewizyjnego serialu Stevena Spielberga "Niesamowite historie" pt. "Vanessa w ogrodzie". W filmie gra Sondra Locke i Harvey Keitel. W 1995 r. wyreżyseruje "Co się wydarzyło w Madison County" a w 2006 r. "Sztandar Chwały" i "Listy z Iwo Jimy" - wszystkie trzy współprodukowane przez Spielberga.
Burmistrz Eastwood Clint Eastwood z synem Kyle'em i Alison na przyjęciu w Burbank Studios, 29 września

1986

Ubiega się o fotel burmistrza Carmelu i wygrywa. Pensja - 200 dolarów miesięcznie.

Film "Wzgórze złamanych serc" ma premierę w atmosferze kontrowersji. Korpus Marines, który pomagał przy kręceniu filmu bojkotuje premierę.

Malpaso produkuje reżyserski debiut Sondry Locke "Ratboy".
powitanie Jana Pawła II w Kaliforni

1987

Otrzymuje nagrodę za całokształt twórczości od Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej Hollywood.

Jako burmistrz Clint osobiście wita papieża Jana Pawła II w Carmelu, podczas jego wizyty w Ameryce.
na planie filmu Bird Eastwood i Whitaker w Cannes Eastwood i nagroda im. Cecillr N. De Mille

1988

Harry Callahan powraca w "Puli śmierci", piątym i ostatnim filmie serii.

Eastwood reżyseruje doceniony przez krytyków film biograficzny "Bird" i zdobywa Złoty Glob za reżyserię. Film na festiwalu w Cannes zdobywa nagrodę dla Foresta Whitakera i za osiągnięcia techniczne.

Eastwood otrzymuje nagrodę im. Cecille B. DeMille'a za całokształt twórczości.

Jest producentem wykonawczym dokumentu o jazzmanie "Thelonius Monk: Straight No Chaser".

Zostaje wybrany przez ludzi Ulubionym aktorem wszechczasów.

Kończy kadencję burmistrza i nie ubiega się o reelekcję.
Różowy Cadillac słynne rozstania Hollywood Clint i Frances

1989

Próbując pozyskać publiczność filmu "Każdy sposób dobry" Clint gra w "Różowym Cadillacu". Niestety publiczność zawodzi a film okazuje się niewypałem.

Eastwood kończy swój burzliwy związek z Sondrą Locke. Początek romansu z Frances Fisher.
plakat filmu Żółtodziób

1990

Otrzymuje pochwałę krytyki za film "Biały myśliwy, czarne serce", pomimo kiepskich wyników kasowych.

W następstwie porażki gra w pewnym hicie - "Żółtodziób". W filmie partneruje mu Charlie Sheen, Raul Julia i Sonia Braga.

Śpiewa w duecie z piosenkarzem country Randy Travisem "Smokin' The Hive".
Bez przebaczenia znaczek pocztowy z Nigeru

1992

Premiera arcydzieła Eastwooda "Bez przebaczenia", które zyskuje pozytywną opinię krytyków.

Pojawia się w "The Tonight Show" podczas ostatniego tygodnia Johnny'ego Carsona jako prowadzącego.

Republika Nigeru wydaje znaczek z podobizną Clinta.
Eastwood z dwoma Oskarami Eastwood ze Złotym Globem Na linii ognia Francesca Ruth Eastwood Eastwood i Costner

1993

"Bez przebaczenia" zdobywa Złoty Glob i kilka Oskarów, w tym dla Najlepszego filmu i Najlepszego reżysera. Eastwood zdobywa też pierwszą nominację dla najlepszego aktora (po trzydziestu latach grania głównych ról).

"Na linii ognia" w samych Stanach przynosi zyski w wysokości 100 milionów dolarów. Jest to pierwszy od 1970 roku film, w którym Eastwood jedynie wystąpił, a którego nie produkował. Jednak to on wybrał reżysera, Wolfganga Petersena.

Rodzi się Francesca, dziecko Clinta z gwiazdą "Bez przebaczenia" Frances Fisher.

"Doskonały świat", w którym główną rolę gra Kevin Costner, zyskuje mieszane recenzje.

Eastwood poznaje Dinę Ruiz, dziennikarkę która rozmawia z nim na temat Oskarów. Wkrótce zostanie jego drugą żoną.
z Catherine Deneuve w Cannes

1994

Jest przewodniczącym jury Festiwalu Filmowego w Cannes.

Produkuje film "Stars Falls on Henrietta" w reżyserii Stacey Keacha. W filmie gra Frances Fisher i Robert Duvall.
Clint i Meryl Streep opakowanie multimedialnego programu o Eastwoodzie Clint i Dina Clint i Schwarzenegger

1995

Reżyseruje i występuje z Meryl Streep w melodramacie "Co się wydarzyło w Madison County", który przynosi zyski ponad 75 milionów dolarów.

Pojawia się multimedialny CD-ROM z biografią Clinta. Jest to jeden z pierwszych programów zrobionych specjalnie pod Windows 95.

Clint zakłada Malpaso Records, które wydaje ścieżkę dźwiękową "Co się wydarzyło w Madison County". Pierwszym utworem jest "Doe Eyes", napisany i wykonany przez Eastwooda. Tytułowe "Sarnie oczy" należą do Diny Ruiz, jego przyszłej żony.

Arnold Schwarzenegger podczas ceremonii rozdania Oskarów wręcza Eastwoodowi honorową nagrodę imienia Irvina G. Thalberga za wybitne osiągnięcia w produkowaniu filmów.
Dina Eastwood z najmłodszą córką Morgan Morgan Eastwood w filmie Za wszelką cenę Jim Carrey wręcza Clintowi nagrodę Amerykańskiego Instytutu Filmowego

1996

31 marca żeni się z Diną Ruiz, reporterką telewizyjną z Kaliforni. Ślub odbywa się w Las Vegas, drużbą jest syn Clinta, Kyle.

Otrzymuje nagrodę Amerykańskiego Instytutu Filmowego za całokształt twórczości. Do tej pory nagrodzono nią 23 osoby (m.in. Bette Davis, Johna Hustona, Stevena Spielberga)

"Wyjęty spod prawa Josey Wales" zostaje wpisany do Narodowego Rejestru Filmów Biblioteki Kongresu uznany za "kulturowo, historycznie i estetycznie znaczący".

12 grudnia rodzi się Morgan, najmłodsza córka Eastwooda.
występ w Carnegie Hall piwo Pale Ale reklama odzieży Tehama na planie filmu Północ w ogrodzie dobra i zła

1997

Reżyseruje "Władzę absolutną", w której obok niego gra Gene Hackman i Ed Harris, a w epizodzie pojawia się Kimber Eastwood.

Reżyseruje "Północ w ogrodzie dobra i zła", w którym nie pojawia się jako aktor, natomiast w jednej z ról występuje Alison Eastwood. Poza tym grają John Cusack, Kevin Spacey i Jude Law.

W Carnegie Hall odbywa się koncert jazzowy na cześć Clinta Eastwooda. Jest to hołd jazzmanów dla Eastwooda za to, że w swoich filmach wykorzystuje muzykę jazzową. Ostatni utwór podczas koncertu gra sam Eastwood. Wydarzenie zostaje zarejestrowane i wydane wkrótce na płytach i kasetach.

Firmuje markę piwa zwaną "Pale Rider Ale" (w wolnym tłumaczeniu - Piwo Niesamowity Jeździec). Dochody są w całości przekazywane na cele charytatywne.

Wkracza do świata mody rozwijając linię ubrań do golfa - Tehama.


1998

Zostaje wyróżniony Honorowym Cezarem, nagrodą specjalną Francuskiej Akademii Filmowej.

Jest producentem wykonawczym dokumentu "Monterey Jazz Festival: 40 Legendary Years".

Otrzymuje biustonosz od klubu teatralnego Hasty Pudding z uniwersytetu na Harvardzie za wkład w światową rozrywkę. Jest to wyróżnienie, jakie otrzymują najbardziej męscy z męskich. Wśród laureatów tej nagrody są m.in.: Tom Cruise, Robert De Niro i Kevin Costner.
Prawdziwa zbrodnia

1999

Reżyseruje "Prawdziwą zbrodnię", w której obok niego występuje James Woods. Ponadto w tym "rodzinnym filmie" gra również jego dawna partnerka Frances Fisher, córka Francesca i obecna żona Dina Ruiz.
2000

Zmienia gatunek filmowy. Reżyseruje komedię science-fiction "Kosmiczni Kowboje", w której obok niego gra Donald Sutherland, James Garner i Tommy Lee Jones.

Otrzymuje w Wenecji Lwa św. Marka za całokształt twórczości aktorskiej i reżyserskiej.

Reżyseruje wideoklip do "Why Should I Care" Diany Krall, utworu który skomponował i do którego napisał słowa wraz z Lindą Thompson i Carole Bayer Sager. Piosenka znalazła się w filmie "Prawdziwa zbrodnia".

Otrzymuje wyróżnienie Centrum Johna F. Kennedy'ego.
2002

Premiera "Krwawej Profesji" w Wenecji.

Arnold Schwarzenegger jako gubernator Kalifornii ogłasza nazwiska 26 członków Kalifornijskiej Komisji Filmowej, która ma zachęcać filmowców do kręcenia zdjęć w tym stanie. Wśród nazwisk znajduje się m.in. Danny De Vito i Clint Eastwood - idol Schwarzeneggera.
Sean Penn i Tim Robbins z Oskarami za Rzekę Tajemnic Piano Blues zrzut strony internetowej

2003

"Rzeka Tajemnic" to kolejny film, w którym Clint nie gra. Obraz zyskuje Oskary dla Najlepszych Aktorów: Seana Penna i Tima Robbinsa. Jest to pierwszy z reżyserowanych przez Eastwooda filmów, do których komponuje wszystkie utwory.

W marcu 2003 roku, Eastwood zostaje uhonorowany Nagrodą za Życiowe Osiągnięcia od Gildii Aktorów Kinowych, a w kwietniu tego samego roku Henry Mancini Institute wręcza mu Hank Award, która stanowi wyróżnienie za wybitne zasługi dla amerykańskiej muzyki.

Reżyseruje "Piano Blues" jeden z siedmiu dokumentów o bluesie produkowanych przez Martina Scorsese.

W listopadzie Malpaso - polska strona Clinta Eastwooda pojawia się w internecie! (gdzieś to musiałem zapisać ;)
przemowa na pogrzebie Raya Charlesa

2004

18 czerwca przemawia na pogrzebie swojego przyjaciela Raya Charlesa w kościele AME w Los Angeles. Ray Charles był bohaterem dokumentalnego filmu Eastwooda "Piano Blues". W 1982 r. razem z Eastwoodem zaśpiewał piosenkę "Beers to you" do filmu "Jak tylko potrafisz".

"Rzeka tajemnic" zdobywa Cezara w kategorii Najlepszy film zagraniczny.
dwa Oskary za film Za wszelką cenę Eastwood i Swank ze Złotymi Globami na planie filmu Flagi naszych ojców Eastwood nagrodzony DGA

2005

"Za wszelką cenę" otrzymuje cztery Oskary! Dla najlepszego filmu, reżysera, aktora i aktorki. Zdobył również nominację dla najlepszego aktora.

Zdobywa Złoty Glob za reżyserię "Za wszelką cenę".

Reżyseruje równolegle dwa filmy wojenne: "Sztandar Chwały" i "Listy z Iwo Jimy". Do drugiego z nich muzykę komponuje Kyle Eastwood.

Zdobywa nagrodę za całokształt dokonań od Stowarzyszenia Amerykańskich Reżyserów. Nagrodę Stowarzyszenia za reżyserię zdobył wcześniej za film "Za wszelką cenę" i "Bez przebaczenia".
Ekspozycja w Kalifornijskim Muzeum Clint i jego matka na inauguracji The California Hall of Fame Clint i jego matka na rozdaniu Oskarów w 1993 r.

2006

Otrzymuje nagrodę im. Stanleya Kubricka przyznawaną przez Brytyjską Akademię Filmową. "Clint Eastwood to wielka ikona kina i niespożyta siła twórcza, która sprawdza się zarówno przed, jak również za kamerą - mówi szef BAFTA/LA Peter Morris. - To dla nas wielki honor móc wyróżnić go jedną z naszych najważniejszych nagród."

"Za wszelką cenę" zdobywa Cezara w kategorii Najlepszy film zagraniczny.

6 grudnia w Kalifornijskim Muzeum Historii, Kobiet i Sztuki Pierwsza Dama Maria Shriver wraz z gubernatorem Arnoldem Schwarzeneggerem otwierają Kalifornijską Galerię Sław (The California Hall of Fame). Pośród nazwisk takich jak Ronald Reagan, Walt Disney czy rodzin Hearstów i Packardów, którym dedykowano poszczególne ekspozycje znalazł się Clint Eastwood. W muzeum znalazły się takie eksponaty związane z Eastwoodem jak: scenariusz filmu "Bez przebaczenia", list od Paula Newmana, kostiumy z filmów "Brudny Harry", "Bez przebaczenia" i "Za wszelką cenę", reżyserski fotel, magazyn People, a także cztery zdobyte przez Eastwooda Oskary.

W wieku 97 lat umiera jego matka Francesca Ruth Wood (nazwisko po drugim mężu). Była obecna na obu ceremoniach Akademii, na których Eastwood otrzymał Oskara za reżyserię. Odbierając nagrodę w 2005 rokum podziękował jej za odziedziczenie dobrych genów - został najstarszym reżyserem w historii, który dostał Oskara.
Eastwood z orderem ze Złotym Globem World Press Photo Eastwood i Morricone Eastwood i Tony Bennett Eastwood i John Cusack

2007

Prezydent Francji Jacques Chirac wręcza mu najwyższe państwowe odznaczenie - Order Kawalerski Legii Honorowej - uzasadniając: "Po tej stronie Atlantyku ucieleśnia pan to, co najlepsze w Hollywood. We Francji pańskie filmy mają miliony widzów, ponieważ są one mocne, ale nie nazbyt proste, przystępne, ale nie cyniczne".

Odbiera Złoty Glob za najlepszy film zagraniczny "Listy z Iwo Jimy".

W lutym portret Eastwooda zajmuje drugie miejsce w konkursie fotograficznym World Press Photo.

Eastwood wręcza Oskara za całokształt twórczości Ennio Morricone, kompozytorowi pięciu filmów z Eastwoodem, wśród nich słynnej Trylogii Dolara.

Produkuje dokument "Tony Bennett: The Music Never Ends".

W sierpniu otrzymuje doktorat honorowy Uniwersytetu w Berkeley podczas Monterrey Jazz Festival za osiągnięcia na polu muzyki. Eastwood zamierzał studiować muzykę na uniwersytecie w Seattle, lecz został powołany do wojska.

Komponuje muzykę do "Grace odeszła", filmu którego nie reżyserował, ani nie produkował. W filmie zagrał znany z "Północy w ogrodzie dobra i zła" John Cusack. W następnym roku Eastwood zyskuje nominację do Złotego Globu jako kompozytor.
Eastwood i Jolie w Cannesz Alison na premierzepremiera Gran Torino

2008

Reżyseruje "The Changeling", w którym gra Angelina Jolie. Eastwood zostaje wyróżniony Specjalną Nagrodą na festiwalu w Cannes, gdzie film ma premierę. Muzyka do filmu autorstwa Eastwooda zyskuje nominację do Złotego Globu.

Premiera debiutu reżyserskiego Alison Eastwood pt. "Rails & Ties". W filmie zagrali Marcia Gay Harden i Kevin Bacon (grali też w "Rzece tajemnic"), muzykę do filmu napisał Kyle Eastwood i Michael Stevens. I chociaż film nie był produkowany przez Eastwooda, w skład ekipy wchodzili stali współpracownicy Eastwooda.

Premiera filmu "Gran Torino", który reżyseruje i w którym gra główną rolę (wbrew licznym plotkom nie jest to szósta część Brudnego Harry'ego). Eastwood napisał słowa tytułowej piosenki za co był nominowany do Złotego Globu.
Eastwood w Palm SpringsMorgan FreemanGiles Jacob i Złota Palma dla EastwoodaPrix LumiereOrder Legii Honorowej 3-go stopnia

2009

W styczniu odbiera nagrodę za całokształt kariery na 20-tym międzynarodowym festiwalu w Palm Springs.

Przygotowuje film o Nelsonie Mandeli "Invictus" z Morganem Freemanem w roli głównej. Premiera w grudniu.

Podczas paryskiej premiery filmu "Gran Torino" dyrektor festiwalu w Cannes Gilles Jacob wręcza Eastwoodowi Złotą Palmę za całokształt twórczości. Jest to pozaregulaminowa nagroda festiwalu. Dotychczas otrzymał ją jedynie Ingmar Bergman.

Otrzymuje pierwszą w historii nagrodę Prix Lumiere na pierwszej edycji festiwalu filmów klasycznych w Lyonie. Jego wizerunek Człowieka bez imienia stanowi plakat imprezy. Dyrektorem festiwalu jest Bertrand Tavernier. Na festiwalu odbył się przegląd filmów sergio Leone, Dona Siegela i Clinta Eastwooda.

Zostaje wyróżniony przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego Orderem Legii Honorowej. Jest to trzecie wyróżnienie przyznana przez Francuzów w tym roku. Jest to już trzecie wyróżnienie dla Eastwooda przez francuski rząd (Order Legii Honorowej składa się z pięciu klas: najwyższą rangę ma Krzyż Wielki z gwiazdą, następnie Oficerski Wielki z gwiazdą, Komandorski, Oficerski, a na samym końcu lokuje się Kawalerski). Eastwood żartuje, że przy kolejnym francuskim wyróżnieniu będzie mówił płynnie w języku Galów.

Reżyseruje dla Stevena Spielberga thriller o nadprzyrodzonych siłach "Medium", gdzie ponownie gra Matt Damon.

W lipcu otrzymuje z rąk japońskiego cesarza Akihito Order Wschodzącego Słońca trzeciej klasy. Jest to wyróżnienie za zasługi w budowanie japońsko-amerykańskich relacji.

W grudniu trafia na okładkę magazynu GQ jako najbardziej inspirujący mężczyzna roku.
2010

"Medium" kręcony na trzech kontynentach cieszy się umiarkowanym powodzeniem w kinach. Premiera ma miejsce na międzynarodowym festiwalu filmowym w Toronto.

W tym samym roku Eastwood produkuje dokument "Dave Brubeck: In His Own Sweet Way" z okazji 90-tych urodzin legendarnego jazzmana.

2011

Premiera filmu "J. Edgar" z Leonardo DiCaprio nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wszyscy chwalą DiCaprio za świetną rolę, ale Eastwood jest krytykowany za zbyt łagodne ukazanie życia J. Edgara Hoovera przez lewicę, prawica zaś za niedostateczne podkreślenie jego zasług. Przez kolejne trzy lata Eastwood nie reżyseruje żadnego filmu.

Brad Paisley nagrywa z Eastwoodem piosenkę zatytułowaną... "Eastwood" z albumu "This is country music".

2012

Eastwood bierze udział w kontrowersyjnej reklamie Chryslera wyświetlonej w czasie przerwy podczas finału Super Bowl. Krytycy uważali, że Eastwood popiera prezydenturę Obamy na drugą kadencję. Eastwood odcina się od komentarzy twierdząc, że jego celem była promocja amerykańskiego ducha współpracy w obliczu zagrożenia bezrobociem w przemyśle motoryzacyjnym. Chrysler został wkrótce wykupiony przez koncern Fiat i podniósł się z kryzysu.

Premiera filmu "Dopóki piłka w grze" w reżyserii Roberta Lorenza, producenta filmów Eastwooda. To pierwszy aktorski film Eastwooda od czasu "Gran Torino" i drugi, gdzie razem z nim na ekranie pojawia się w mniejszej roli jego syn Scott. To także jego pierwszy od 20 lat występ, którego sam nie reżyserował od czasu "Na linii ognia". Przez kolejnych sześć lat Eastwood nie pojawia się na ekranie aż premiery "Przemytnika".

Dina Ruiz występuje w kręconym w Carmel filmie "The Forger", gdzie małą rolę gra również jej pasierb Scott Eastwood. Film kręcono w 2009 roku, ale problemy z dystrybucją opóźniły premierę.

Dina wraz z córką Morgan i przybraną córką Francescą występuje w reality show "Mrs. Eastwood & Company" kręconym w rodzinnym domu. Clint nie popiera tego pomysłu, pojawia się na ekranie tylko przelotnie. Na łamach Carmel Magazine Dina przeprowadza wywiad pt. "Unstoppable Eastwood*" ze swoim mężem o jego relacjach z miastem Carmel. Wkrótce para się rozstaje.

Jesienią Eastwood wspiera kandydaturę Mitta Romneya i bierze udział w reklamie. Później w czasie konwentu Republikanów Eastwood improwizuje rozmowę z... krzesłem, na którym wyobraża sobie siedzącego Baracka Obamę, do którego adresuje szereg krytyki. Eastwood chciał, żeby publiczność nie dała zaślepić się wizerunkom swoich idoli, ale patrzyła na ich faktyczne dokonania. Nieoczekiwane przemowa staje się hitem Internetu.

2013

"Co się wydarzyło w Madison County" zostaje przeniesione na Broadway jako musical i zdobywa nagrodę Tony za najlepszą ścieżkę dźwiękową i orkiestrację.

Studio Warner Bros. produkuje "Yurusarezaru Mono", japoński remake "Bez przebaczenia". W głównej roli występuje Ken Watanabe znany z "Listów z Iwo Jimy". Projekt w wersji samurajskiej zyskuje aprobatę Eastwooda. Premiera ma miejsce na festiwalu w Wenecji.

Francesca Eastwood bierze ślub w Las Vegas z bratem Jonaha Hilla, Jordanem Feldsteinem. Kilka dni później go anuluje.

Eastwood po 17 latach małżeństwa oficjalnie rozwodzi się z Diną, z którą nie mieszka od kilku lat. Dina wychodzi trzy lata później za mąż za swojego dawnego narzeczonego z czasów szkoły średniej, Scotta Fishera. W dziwnym zbiegu okoliczności Eastwood zaczyna romans z jego byłą żoną Ericą Tomlinson-Fisher. Młodsza o 41 lat fotograficzka wprowadza się do jego domu.

2014

Premiera dwóch filmów Eastwooda z rzędu. "Jersey Boys" to adaptacja broadwayowskiego musicalu z oryginalną obsadą w roli popularnej grupy muzyki pop The Four Seasons. Był to pierwszy musical w karierze Eastwooda jako reżysera, ale nie aktora. W 1969 zagrał i zaśpiewał w "Pomaluj swój wóz". W roli kelnerki pojawiła się Francesca Eastwood a dziewczynę Tommy'ego gra Kathryn Eastwood w swoim filmowym debiucie.

Eastwood powraca też na szczyt reżyserskiego rzemiosła zastępując Spielberga przy realizacji filmu "Snajper" z udziałem Bradleya Coopera. Film wzbudza kontrowersje polityczne, jedni uważają za poparcie amerykańskich interwencji wojennych, drudzy za antywojenny manifest ukazujący kryzys weteranów i efekty PTSD. "Snajper" staje się w efekcie najbardziej kasowym filmem Eastwooda w historii ($550M wpływów). W skali roku był to drugi najbardziej dochodowy film w USA. Pobił też rekord "Szeregowca Ryana" w kategorii najbardziej kasowych filmów wojennych. "Snajper" zyskał 6 nominacji do Oskara i statuetkę za najlepszy montaż dźwięku. Eastwood pojawił się w nim jako statysta w scenie w kościele.

Na festiwalu w Cannes w ramach klasyki kina zostają wyświetlone wszystkie trzy filmy Trylogii Dolara w zrestaurowanej wersji. "Za garść dolarów" trafia do sekcji poza konkursowej w pięćdziesiątą rocznicę swojej premiery jako film zamknięcia. Gospodarzem wieczoru jest Quentin Tarantino.

2015

Ranking Huffington Post dowodzi, że Amerykanie ufają Eastwoodowi bardziej niż obecnemu prezydentowi dając mu 72% poparcia (Trump zyskuje 28%).

Podczas rozdania Oskarów Eastwood publicznie prezentuje swoją nową narzeczoną, z którą widuje się już od pół roku. Dawna hostessa z jego restauracji, młodsza o 35 lat Christina Sandera wprowadza się do jego domu.

Premiera "Momentum" w reżyserii debiutanta Stephena S. Campanelli z udziałem m.in. Morgana Freemana. Reżyser zdobywał swe pierwsze szlify jako asystent Clinta Eastwooda i operator steadycamu od 1995 roku.

Córka Eastwooda Francesca debiutuje w telewizyjnym serialu "Heroes Reborn". Druga córka Eastwooda Kathryn debiutuje główną rolą w horrorze "American Virus" z antologii "Virus of the Dear". Partneruje jej Shane Ryan, z którym razem napisała scenariusz.

2016

Eastwood kręci film z Tomem Hanksem "Sully" o cudownym lądowaniu na rzece Hudson. Kolejna historia oparta na faktach z niedawnej historii. W martwym sezonie kinowym "Sully" nieoczekiwanie staje się sukcesem kasowym. Jest to pierwszy film kręcony niemal w całości kamerami IMAX. Po raz trzeci w filmie Eastwooda gra Laura Linney (po "Rzece tajemnic" i "Władzy absolutnej").

Jego córka Alison reżyseruje drugi po "Rails & Ties" film w swojej karierze. "Battlecreek" ma premierę na festiwalu filmów w Santa Barbara.

W stuletnią rocznicę założenia miasteczka Carmel Eastwood pojawia się na paradzie w swoim legendarnym poncho Człowieka bez imienia. Podobny kostium przywdziewa jego syn z okazji imprezy charytatywnej podczas Halloween a media dostrzegają niezwykłe podobieństwo syna do ojca.

W tym samym roku idąc śladami ojca Scott gra w swoim pierwszym westernie "Diablo". W wywiadzie dla prasy narzeka, że przez lata oferowano mu tylko role w westernach, gdzie miałby naśladować swojego ojca.

W tym samym roku jego przyrodnia siostra Francesca gra w westernie "Outlaws and Angels" razem ze swoją matką Frances Fisher. Film ma premierę na festiwalu Sundance i w przeciwieństwie do "Diablo" ma dobre recenzje.

2017

Eastwood podczas festiwalu w Cannes prezentuje zrestaurowaną wersję "Bez przebaczenia" w 20. rocznicę premiery. Bierze również udział w masterclass, gdzie jedną z jego wypowiedzi media interpretują jako poparcie polityki prowadzonej przez Donalda Trumpa.

Na tym sam samym festiwalu Sofia Coppola prezentuje remake "Oszukanego", filmu z Eastwoodem z 1971 roku. Jej wersja nosi tytuł "Na pokuszenie" i przedstawia kobiecą perspektywę tych samych wydarzeń. Główną rolę gra Colin Farrell, który również ma urodziny 31 maja i podobnie jak Eastwood miał 41 lat w trakcie kręcenia tej samej historii.

Francesca Eastwood i jej matka Frances Fisher występują w odcinku serialu "Fargo" pt. "The Law of Non-Contradiction", gdzie grają młodsze i starsze wcielenie tej samej postaci.

Morgan Eastwood debiutuje w roli... producentki krótkometrażowego filmu "Daddy's Playground". Zajmuje się także charakteryzacją aktorów. W jedną z głównych postaci wciela się jej przybrana siostra Francesca.

Eastwood produkuje film "Indian Horse" w reżyserii Stephena S. Campanelli, wieloletniego operatora steadycamu przy swoich filmach. Reżyser debiutował dwa lata wcześniej filmem "Momentum". "Indian Horse" zdobywa główną nagrodę międzynarodowego festiwalu w Vancouver.

2018

Do kin wchodzą dwa filmy, przy których Eastwood maczał palce w fazie developmentu. "Pierwszy człowiek", którego reżyserem zostaje Damien Chazelle to opowieść o Neilu Armstrongu na podstawie książki, do której prawa Eastwood kupił jeszcze w 2003 roku. Produkcji podjął się Spielberg a przed kamerą wystąpił Ryan Gosling. Jesienią do kin wchodzi również remake "Narodzin gwiazdy", przy którym Eastwood pracował od 2011 roku. Ostatecznie reżyserię i produkcję przejął Bradley Cooper, który zagrał też główną rolę.

Kolejny raz w jednym roku Eastwood wprowadza na ekran dwa własne filmy. "15:17 do Paryża" to oparta na faktach opowieść o zwykłych ludziach, którzy stali się amerykańskimi bohaterami. Bohaterowie ci zagrali w filmie samych siebie, co spotkało się z szeroką krytyką. Jest to najkrótsze dzieło w reżyserskim dorobku Eastwooda.

Pod koniec roku Eastwood zaskakuje wszystkich powracając na ekran w głównej roli w reżyserowanym przez siebie "Przemytniku". Kolejna oparta na faktach historia tym razem zawiera sporo komediowych akcentów. Scenarzystą jest autor "Gran Torino". Obok Eastwooda na ekranie pojawiają się znani z jego poprzednich filmów Bradley Cooper ("Snajper"), Laurence Fishburne ("Rzeka tajemnic"), oraz córka Alison ("Lina", "Północ w ogrodzie dobra i zła").

Na oficjalnej premierze "Przemytnika" Eastwood zaskakuje wszystkich ujawnieniem swojej pierwszej córki, o której istnieniu spekulowano od czasu jej narodzin w 1954 roku! Laurie Murray dołącza do pozostałej siódemki dzieci Eastwooda pozując do zdjęć. Najmłodsza córka Morgan oficjalnie potwierdza fakt istnienia przybranej siostry na swoim koncie Instagram.

2019

W maju Eastwood ogłasza rozpoczęcie zdjęć do filmu "The Ballad of Richard Jewell" o ochroniarzu imprezy podejrzanym o udział w zamachu bombowym podczas olimpiady z 1996 roku. Prace nad produkcją zaczęto jeszcze w 2015 roku a w obsadzie znaleźli się wówczas Leonardo DiCaprio i Jonah Hill.